Haydi Şimdi Paylaşma Zamanı  


Geri git   Haydi Şimdi Paylaşma Zamanı > Din ve Ahlâk > Din Ve Ahlak Genel > Sahabeler ve Alimler

Hosgeldiniz

Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Hz Yuşa Hakkında Bilgi Ve Resimler
Konudaki Cevap Sayısı
0
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
 
Görüntülenme Sayısı
2202

Yeni Konu aç  Yanıtla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 13.04.11, 01:19 PM   #1
sultan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: 29.08.08
Yaş: 23
Mesajlar: 1.492
Konular: 935
Tecrübe Puanı: 3
Rep Point : 1506
Rep Level : sultan has a brilliant futuresultan has a brilliant futuresultan has a brilliant futuresultan has a brilliant futuresultan has a brilliant futuresultan has a brilliant futuresultan has a brilliant futuresultan has a brilliant futuresultan has a brilliant futuresultan has a brilliant futuresultan has a brilliant future
Standart Hz Yuşa Hakkında Bilgi Ve Resimler
Hz. Yuşa Peygamberin Beykozdaki Türbesi


Hz Yuşa'nın bakışı surları yerle bir etti

Hz. Yuşa'nın türbesi Beykoz'da bulunuyor. Her gün çok sayıda ziyaretçinin akın ettiği türbede adaklar adanıyor, dilekler dileniyor. Hz Yuşa'nın Gaziantep'te de türbesi olduğu inanışı yaygın.Yuşa Tepesi, İstanbul'un en önemli ziyaret yerlerinden biri. Beykoz İlçesi'nde, İstanbul'un en yüksek tepesinde bulunan türbe, İstanbul'da bulunan onlarca türbeden oldukça farklı. Yuşa Tepesi diye anılan bu tepede gömülü olan zatın Yuşa Peygamber olduğuna inanılmaktadır. Bu inanışı doğrulayacak hiçbir belge bulunmamasına rağmen, yine de halk arasında buraya büyük bir ilgi vardır. Şehir merkezine uzak olmasının aksine haftanın her günü yoğun ziyaretçi akınına uğrayan Yuşa Tepesi'ndeki bu türbe, her türlü sıkıntı ve dilek için ziyaret ediliyor, adaklar adanıyor. Daha sonra dilekleri gerçekleşenler, aynı türbeyi tekrar ziyaret edip, gelenlere küp şeker dağıtıyorlar.

KONUMU MUHTEŞEM

Boğaziçi'nde sahile en yakın ve en yüksek tepe olma özelliği bulunan Yuşa Tepesi'nde,Yuşa Camii ve Hz.Yuşa'nın türbesi, Karadeniz'i ve Boğaz'ı aynı anda gören muhteşem bir konumda bulunuyor. Ormanlarla çevrili bu en yüksek tepeden İstanbul Boğazı'nı izleyenler, bulundukları mekanın kutsallığının da etkisiyle büyüleniyorlar. Burası tarihin ilk dönemlerinden itibaren kutsal bir yer olarak kabul edilmiş ve çeşitli uygarlıklar burada kendi dinlerinin mabet ve tapınaklarını inşa etmişler. Osmanlı döneminde bu tepeye, Sadrazam 28. Çelebizade Mehmet Sait Paşa tarafından 1755 tarihinde bir mescit yaptırıldı. Aynı zamanda burada bulunan ve halk arasında Yuşa Peygamber'e ait olduğu düşünülen mezarın etrafına kagir bir duvar çektirmiş ve türbenin bakımını yapmak için görevliler tayin ettirmiş. Tarih boyunca ziyaretçileriyle bütünleşen ve hep insanların ilgi odağı olmayı sürdüren bu tepede, 3. Selim (1789- 1808) döneminin bazı yıllarında, izdihamdan dolayı 'fitneye mahal olmasın' düşüncesiyle mevlid okunması bile yasaklanmıştır. Yuşa Peygamber bir rivayate göre Musa Peygamber ile birlikte Mecmeul-Bayreyn'e (Boğaziçi) gelmiş ve vefat ederek bu tepeye gömülmüştür. Bir başka rivayette ise tepe adını Karadeniz'den ilk görülen en yüksek tepe olması dolayısıyla "Fenikeliler" tarafından "kurtarıcı" anlamına gelen Yesu'dan almaktadır.


17 METRELİK KABİR

Yuşa Peygambere ait olduğu düşünülen kabrin 17 metre uzunlukta olması, türbeyi ziyaret edenleri meraklandırıyor. Ancak ziyaretçiler, bu büyüklüğü mezarda yatanın manevi büyüklüğüne bağladıkları için fazla düşünmelerine gerek kalmıyor. Hz. Yuşa'nın kabrinin 17 metre uzunluğunda olması ile ilgili olarak üç yorum yapılıyor. Buna göre; 1-O bir peygamberdir, ona duyulan saygı ve sevgiden dolayı böyle uzun ve büyük bir mezar yapılmış olabilir. 2-Yeri manevi bir keşifle bulunduğu için isabet eder düşüncesiyle geniş ve uzun tutulmuş olabilir. 3-Yuşa hazretlerinin metrelerce uzunluğundaki mezarı, çok eski inançlarda dağların zirvesinde yaşadığı kabul edilen "devler"in başka bir inançla kaynaştırılması şeklinde de anlaşılabilir... Zira bu tepenin bir adı da "Dev Dağı"dır.

Hz Yuşa kimdir? Mucizeleri nelerdir?


Yuşa peygamber, Yusuf (A.S.) nes- linden olup, Hz. Musa'nın çağdaşıdır. Hz. Musa'nın Genç Yuşa ile "iki deni- zin birleştiği yere" kadar yaptıkları tarihi ve gizemli yolculukları ve burada Hızır (A.S) ile buluşmaları Kur'an-ı Kerim'de Kehf Suresi'nin 60-65. ayetlerinde an- latılır. Burada, Hz. Musa'nın yanındaki adamın Hz. Yuşa olduğu rivayet edilir.

Tevrat'ta adı Yeşu

Hz. Yuşa'nın Beykoz Yuşa Tepe- si'nde gömülü olduğu şeklindeki inanış, Beşiktaş'ta türbesi bulunan Kanuni Sul- tan Süleyman'ın süt kardeşi Yahya Efendi'nin (1494-1570) manevi keşfi ile irtibatlandırılarak yaygınlaşmış ve şöhret bulmuştur. Bazı tefsirlerde Yu- şa'nın Hz.Musa'nın vefatından sonra peygamber olarak görevlendirildiği, Hz. Musa'nın yeğeni ve yardımcısı olduğu, Hıristiyanların ve Yahudilerin ona Yeşu dedikleri nakledilir. Hz.Yuşa ismi Tev- rat'ta geçmektedir. Ancak Tevrat'taki is- mi Yeşu'dur. Yeşu adına Tevrat'ta 24 bölümük bir kitap vardır. Çölde kırk yıl kaldıktan sonra Hz.Musa'nın ölümün- den sonra Allah onu İsrailoğulları'na peygamber gönderir. Yuşa, İsrailoğulla- rı'na zorbalarla savaşmayı kendisine Allah'ın emrettiğini bildirir. Onlar da onun peygamberliğini doğrularlar.

Hz. Yuşa'nın mucizeleri

Hz. Yuşa'nın birçok mucizesi vardır: Şe- ria ırmağını ayakları ıslanmadan geçmiştir, Eriha surlarını bakışıyla yıkmıştır. Tevrat'ta sur yıkılışı "Önce yedi kez kentin çevresin- de dolaşırlar. Sonra yedi kahin koç boynu- zundan borularını çalarlar. Bunlar çalınır çalınmaz Hz.Yuşa'nın kavmi hep beraber bağırmaya başlar ve surlar çöker, herkes kılıçtan geçirilir." diye anlatılır.

Hz. Yuşa Peygamberin Gaziantepteki Türbesi
Bir türbesi de Antep'te

Her türlü sıkıntı ve dilek için ziyaret edilen türbeye adaklar adanıyor. Ayrıca ziyaretçiler türbede Hz. Yuşa Peygamber'in ruhuna dualar edip Kur'an-ı Kerim okuyorlar. Hz. Yuşa Peygamberin Şeria ırmağını ayakları ıslanmadan geçtiği, Eriha surlarını bir bakışıyla yıktığı gibi mucizeleri olduğu biliniyor

İsrailoğulları'nı göçebelikten kurtaran ve Arz-Kenan'a yerleştiren Hz.Yuşa'nın bir türbeside Gaziantep'te bulunuyor. Boyacı mahallesinde Boyacı Camii'nden Kavaflar Çarşısı'na uzanan sokakta Pirsefa mevkiinde tek katlı birbinada bulunan iki türbeden birininYuşa Peygamber' e diğerinin de Pir sefa Hazretleri'ne ait olduğu bildirilir.
sultan isimli üye çevrimdışı   Alıntı Yap ve Yanıtla
Yanıtla

Etiketler
bilgi, hakkinda, resimler, yusa

Konuyu toplam 1 üye okuyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir)
 
Seçenekler
Stil


Benzer Konular
Konu Yazan Forum Ynt Son Mesaj
Elma Hakkında Bilgi Ve resimler trafik belma Bitki Dünyası 3 28.04.11 02:33 AM
Kanada Hakkında Bilgi Ve Resimler aytim Ülkeleri Tanıyalım 3 07.10.10 10:18 PM
Kazakistan Hakkında Bilgi Ve resimler aytim Ülkeleri Tanıyalım 3 05.10.10 11:59 AM
Zakkum Hakkında Bilgi ve Resimler thematrax Bitki Dünyası 2 02.05.10 11:04 AM
Kuveyt Hakkında Bilgi Ve Resimler aytim Ülkeleri Tanıyalım 3 19.05.08 01:52 AM

vBulletin® Version 3.7.0 Beta 4