Haydi Şimdi Paylaşma Zamanı  irc forumlari  Bizimmekan   sohbet odaları


Geri git   Haydi Şimdi Paylaşma Zamanı > Kültür Sanat ve Eğitim > Coğrafya

Kullanıcı Etiket Listesi


Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Ulukaya Şelalesi Ulus / Bartın Hakkında Bilgiler Ve Resimler
Konudaki Cevap Sayısı
4
Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler
 
Görüntülenme Sayısı
788

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 16.11.12, 05:24   #1
Profil
Lolipop - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: 06.10.10
Üye Numarası: 7052
Arkadaşlar: 12
Konular: 1687
Mesajlar: 3.048
Rep Puanı: 1513
Rep Grafiği: Lolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant future
Aldığı teşekkür: 17
Ettiği Teşekkür: 4
Seslenenler: 1 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 0 Konu(lar)
Standart Ulukaya Şelalesi Ulus / Bartın Hakkında Bilgiler Ve ResimlerSelamnos’un çektiği acılar ruhunuzu rahatlatabilir

Aşk Acısını Dindiren Şelale


Rivayete göre, kim Ulukaya Şelalesi’nden su içer, o suyla yüzünü yıkar ya da bir mendili ıslatıp dudaklarına değdirirse, Selamnos’un acıları da azalırmış. Dahası bu şelale, aşk acısıyla sarsılmış olan ruhlara da iyi geliyormuş.

Çağdaş dünya, “bir türlü tanımlanamayan” aşkı, yılın bir tek gününe iliştirdiği kırmızı güllerle kutsar. 14 Şubat her yıl Sevgililer Günü olur ve kabına sığmayan, coşkun ruh hallerinin taçlandırıldığı kutsal bir ayin gibi gülümser. Sevgililer Günü’nün hemen herkes tarafından bilinen hikâyesi III. yüzyıla uzanır.

“Daha fazla toprak” diyerek savaş çığlıkları atan Roma İmparatoru II. Claudius , ülkesinde yaşayan her erkeğin asker olmasını istemektedir. Bu yüzden imparatorlukta evlenmek yasaklanır. Ancak Claudius sadece aşka ve evliliğe değil başka şeylere de karşıdır. Onun döneminde Roma’da Hıristiyanlık inancına da ambargo konur!

İnanç özgürlüğünün ve aşkın yasaklandığı bir coğrafyada, özellikle genç insanların bundan rahatsız olmaları son derece doğaldır. Roma kazanı bütün bu tatsızlıklarla kaynamaya devam ederken. Birden karışımıza Valentine çıkar. Bu “iyi yürekli din adamı” sadece inanç özgürlüğü için mücadele vermekle kalmaz, gençleri de gizlice evlendirmek için büyük çaba harcar. Ne var ki acımasız imparator, çok geçmeden Valentine’nin yaptıklarından haberdar olur ve rahip zindana atılır. Valentine buna rağmen ne inançlarından ne de mücadelesinden vazgeçer.

Zindandaki gardiyanlardan biri, doğuştan gözleri görmeyen kız kardeşini, Hıristiyanlar arasında anlatılan mucizelerden etkilenerek Valentine’nin yanına getirir. Amacı, kardeşinin gözlerinin açılmasını sağlamaktır. Zeki ve güzel bir kız olan Julia, böylece sık sık Valentine’i ziyaret etmeye başlar. Onunla sohbetleri sırasında, inanç, tarih ve yaşam konusunda pek çok şey öğrenir. Bazı kaynaklara göre Julia ve Valentine arasında “tanımlanamaz duygular” yaşanmaktadır. Ancak gençlerin bu yüce duygularının üzerine, yine Claudius’un kılıcının gölgesi düşer. Julia’nın gözlerinin açıldığı günün ertesinde din adamının idam edilmesi, adeta kötü bir mizansendir. Valentine’nin ölümünden sonra Julia’ya ulaşan mektubunun altında yazanlar, lookbu büyük aşkın kanıtıdır: Senin Valentine’nin.

İki genç arasında yaşanan aşkı ortaya koyan ve Julia’nın gözyaşlarıyla ıslanan bu satırlarda, her şeye rağmen umudun ışığı vardır. Valentine’in ölüm tarihi, 14 Şubat 270’dir. Aradan 226 yıl geçtikten sonra Vatikan, Valentine’i “aziz” ilan etmiş ve “ölüm günü” de bir süre sonra, “Sevgililer Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır. Valentine daha sonra Papa I. Julius tarafından Roma’da, o dönemdeki adı “Porta Valentini” olan yerde inşa ettirilen bir kiliseye gömülür. Bugün Saint Valentine’in kemikleri, buradaki Saint Praxedes Kilisesi’nde saklanmaktadır.

İki taraflı madalyon

Valentine’in, kişisel olduğu kadar toplumu da etkileyen sıra dışı öyküsünde, yabancısı olmadığımız pek çok duyguyu bir arada bulabiliriz. Öykü de, tıpkı aşkın homojen yapısı gibi, iç içe geçmiş zıt duygulardan besleniyor: umut, hayal kırıklığı, başkaldırı, teslimiyet, inanç, imkânsızlık ve acı. Aşkı, aynı anda farklı yönlere koşmaya çalışan huysuz bir kısrağa benzetmek mümkün. Şimdi konuya farklı bir boyut kazandırmak için, bu kısrağın dizginlerini tutup, Porta Valentini’den kısa bir süre ayrılalım.

Mutlu aşk yoktur

Aşkın insana “acı” verdiğini düşünürsek, Sevgililer Günü’nün anlamını yitirdiğini de düşünebiliriz. Oysa aşka daha gerçekçi yaklaşırsak, daha temkinli olabiliriz. Aşkı, iki tarafı keskin bir bıçak gibi düşünüp, madalyonun diğer tarafına da göz atmak yararlı olabilir. Konuya, çağdaş Fransız ozanlarının en önemlilerinden biri olarak kabul edilen Louis Aragon’un dizeleriyle derinlik kazandırabiliriz...

· İnsan her şeyi elinde tutamaz hiç bir zaman

· Ne gücünü ne güçsüzlüğünü ne de yüreğini

· Ve açtım derken kollarını bir haç olur gölgesi

· Ve sarıldım derken mutluluğuna parçalar o şeyi

· Hayatı garip ve acı dolu bir ayrılıktır her an

· Mutlu aşk yoktur


Selamnos’u ve masalsı öyküsünü bilenleriniz olabilir. Açıkçası Selamnos’un öyküsü, Aragon’un dizelerinin ana fikri gibidir. Acıyla beslenen bu mitolojik öykü, Bartın’ın Ulus ilçesinde geçer. Kendi halinde yaşayıp giden yakışıklı Selamnos’un kader çizgisi, günün birinde tamamen farklı bir yöne sapar. Atletik vücudu, keskin bakışları ve peri kızlarında bile hayranlık uyandıran kusursuz yüz hatlarıyla dikkat çeken Selamnos’un hayatı, Hera’yı gördükten sonra tamamen değişir. İki genç günün birinde, inanılmaz güzellikte ve renkli bir ormanda karşılaşırlar. İşte “ilk bakışta aşk” dedikleri de budur!

Ruhu gayya kuyusuna düşüp parçalanan kahraman

Selamnos, güzelliği dillere destan olan Hera’ya o anda vurulur. Saçları, altın yaprakları gibi omuzlarına dökülen ve zümrüt gibi gözleriyle gülümseyen Hera da yakışıklı Selamnos’tan etkilenir. Gençler, mistik kıvılcımlar sunan bu büyülü ormanda, büyük bir aşk yaşamaya başlarlar. Gün geçtikçe daha da yücelen duyguları, ormandaki kuşları, birbirinden renkli çiçekleri ve gökyüzüne doğru uzanan ulu ağaçları bile kıskandırır. Gençler, Hera’nın ailesinin karşı çıkmasına rağmen evlenirler. Evliliklerinin ilk yılları da mutluluk içerisinde geçer. Ne var ki büyü, Selamnos’un başına gelen talihsiz bir hastalıkla bozulmaya başlar. Genç adamın bir türlü anlaşılamayan ve uzun süren rahatsızlığı, çiftin arasını da açacaktır. Gün geçtikçe daha da kötüleşen Selamnos, kısa bir süre içinde eriyip tükenir. O yakışıklı delikanlının yerini, zayıf ve çelimsiz bir adam almıştır. Artık karısına solgun bir yüzdeki, feri kaçmış gözleriyle bakmaktadır. Ne yazık ki Hera, “koşulsuz” aşka sahip çıkmayı başaramaz. Gün geçtikçe daha fazla soğuduğu Selamnos’a sırtını döner. Karısındaki değişim nedeniyle ruhu gayya kuyusuna düşüp parçalanan genç adam, sonunda acılarına son noktayı koymak ister ve bugün Bartın’da Ulukaya olarak bilinen dağın zirvesine çıkar. Önce “Hera” diye haykırır. Hüzünlü ve acı dolu sesi, dağın, ormanın, büyülü coğrafyanın ruhuna işler. Ardından da bir an bile duraksamadan kendisini boşluğa bırakır.

Selamnos’un çektikleri sizin acılarınızı azaltabilir

Selamnos’un, ruhunu paçavraya çeviren acılara dayanamayıp canına kıyması, Aşk Tanrısı Eros’u perişan eder. Eros, büyük bir tutkuyla başlayan aşkın, bu denli talihsiz bir şekilde sona ermesine çok üzülür ve Selamnos’un bedenini, yere çarptığı anda bir şelaleye dönüştürerek kutsar. Rivayete göre, kim Ulukaya Şelalesi’nden su içer, o suyla yüzünü yıkar ya da bir mendili ıslatıp dudaklarına değdirirse Selamnos’un acıları da azalır. Rivayete göre şelale ayrıca, aşk acısı ve kalp kırıklığıyla sarsılan ruhlara da iyi gelir.

Rivayetten kültürel ve doğal mirasa uzanan yol

Mitolojik bir öyküyü tüm kalbinizle hissetmek istiyorsanız Ulukaya’yı, yani Aşk Acısını Dindiren Şelale’yi “mutlaka gidilmesi gereken yerler” listenizin başlarına koymanızı öneririz. Şelalenin, Bartın’ın Ulus ilçesine uzaklığı 17 kilometredir. Ulukaya Köyü’nün doğu tarafında bulunan şelale, Ulus çayına dökülür. Yaklaşık bir kilometre uzunluğundaki kanyonun içinden akıp gelen su, Selamnos’un son haykırışını andıran bir şiddetle yüzünü gösterir ve yirmi metre yükseklikten, şelale olarak çaya dökülür. Aşk Acısını Dindiren Şelale yaz aylarında biraz durulsa da hiçbir zaman kuruduğu görülmemiştir. Bartın’ın Ulus ilçesi sadece Aşk Acısını Dindiren Şelale’yle değil, masal âlemini andıran doğasıyla da Selamnos’un Hera’ya duyduğu büyük aşkı anımsatır. Doğanın farklı yeşilleri arasında Hera’nın zümrüt rengi gözlerini görebilir, yaprakların çıkardığı hışırtılar arasından, Selamnos’un hüzünlü sesini ve yakarışlarını duyabilirsiniz. Hele bir de ruhunuz biraz olsun aşka yatkınsa, Ulukaya’da peri kızlarının, sihirli değnekleriyle yazdığı şu cümleyi de okuyabilirsiniz…

“Aşk, aynı anda pek çok tarafa birden koşmaya çalışan huysuz bir kısraktır!”

Şimdi kısrağımızın dizginlerini tutup yeniden Roma’daki Porta Valantini’ye dönelim ve 14 Şubat Sevgililer Günü’ne uygun olarak, “her şeye rağmen koşulsuz aşka” inananları, Valentine’nin yüreği ve Selamnos’un tutkusuyla selamlayalım.

Ulus ilçesine kısa bir bakış

Aşk Acısını Dindiren Şelale’nin bulunduğu ilçenin tarihinin M.Ö. 3000 yılına kadar uzandığı kabul edilmektedir. Bölgeye M.Ö. 800 ile 2000 yılları arasında önce doğudan sonra da batıdan akınlar ve göçler olmuştur. Hititler uzun bir süre burada yaşamışlardır. Anadolu Selçukluları zamanında Candaroğlu Beyliği’nin sınırları içerisinde kalan bölge, Osmanlı döneminde küçük bir yerleşim birimi olmaktan öteye geçemez. Bugün şirin evleri ve değirmenleriyle dikkat çeken, 4000 nüfuslu ve doğayla iç içe olan ilçe, turizm açısından henüz keşfedilmemiştir.

Ulaşım

Ulus’a her gün Ankara, İstanbul, Trabzon ve İzmir’den otobüs seferleri yapılıyor. Ayrıca Zonguldak Hava Limanı uçakla, Ankara-Zonguldak demiryolu da trenle seyahat etmeyi tercih edenler için iki ayrı seçenek oluşturuyor.
Lolipop isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 16.11.12, 05:26   #2
Profil
Lolipop - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: 06.10.10
Üye Numarası: 7052
Arkadaşlar: 12
Konular: 1687
Mesajlar: 3.048
Rep Puanı: 1513
Rep Grafiği: Lolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant future
Aldığı teşekkür: 17
Ettiği Teşekkür: 4
Seslenenler: 1 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 0 Konu(lar)
Standart Ulukaya Şelalesi Ulus / Bartın Resimleri

Lolipop isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 16.11.12, 05:28   #3
Profil
Lolipop - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: 06.10.10
Üye Numarası: 7052
Arkadaşlar: 12
Konular: 1687
Mesajlar: 3.048
Rep Puanı: 1513
Rep Grafiği: Lolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant future
Aldığı teşekkür: 17
Ettiği Teşekkür: 4
Seslenenler: 1 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 0 Konu(lar)
Standart

Lolipop isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 16.11.12, 05:29   #4
Profil
Lolipop - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: 06.10.10
Üye Numarası: 7052
Arkadaşlar: 12
Konular: 1687
Mesajlar: 3.048
Rep Puanı: 1513
Rep Grafiği: Lolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant future
Aldığı teşekkür: 17
Ettiği Teşekkür: 4
Seslenenler: 1 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 0 Konu(lar)
Standart

Lolipop isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 16.11.12, 05:30   #5
Profil
Lolipop - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: 06.10.10
Üye Numarası: 7052
Arkadaşlar: 12
Konular: 1687
Mesajlar: 3.048
Rep Puanı: 1513
Rep Grafiği: Lolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant futureLolipop has a brilliant future
Aldığı teşekkür: 17
Ettiği Teşekkür: 4
Seslenenler: 1 Mesaj(lar)
Etiketleyenler: 0 Konu(lar)
StandartLolipop isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tag Ekle
bartin, bilgiler, hakkinda, resimler, selalesi, ulukaya, ulus


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Pamukkale Hakkında Bilgiler Ve Resimler aytim Yaz-Kış Yerli Turizm 5 22.10.10 04:59
Safranbolu Hakkında Bilgiler Ve Resimler aytim Yaz-Kış Yerli Turizm 2 15.10.10 02:44
Polonezköy Hakkında Bilgiler Ve Resimler aytim Yaz-Kış Yerli Turizm 2 15.10.10 02:09
Kilyos Hakkında Bilgiler Ve Resimler aytim Yaz-Kış Yerli Turizm 2 12.10.10 09:52
Kaş Hakkında Bilgiler Ve Resimler aytim Yaz-Kış Yerli Turizm 2 05.10.10 08:27

Şu Anki Saat: 09:33

HaydiPaylas Duyuru
vBulletin® Version 3.8.9 Copyright ©2000-2015 User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.2.3 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2016 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Temayı Yapımcısı: Nokta
Google- Sitemap
Haydi Paylaş Copyright 2008-2016

Sitemiz bir " paylaşım " sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabilmektedir. Bu sebepten ötürü, sitemiz üzerinden paylaşılan mesajlar, konular ve resimlerden doğabilecek olan yasal sorumluluklar paylaşan kullanıcıya aittir. Siteismi hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. Illegal herhangi bir faaliyet görülmesi durumunda İletişim adresine mail atıldığı taktirde mesaj, konu ya da resim en fazla 24 saat içerisinde silinecektir.

Sitemap
1, 3, 2, 4, 5, 277, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 158, 20, 21, 22, 23, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 73, 54, 56, 55, 49, 50, 51, 52, 53, 58, 59, 60, 62, 65, 63, 64, 66, 67, 72, 75, 77, 76, 78, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 261, 87, 88, 89, 90, 91, 100, 93, 94, 97, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 116, 117, 119, 120, 121, 123, 122, 124, 126, 127, 128, 129, 284, 134, 136, 135, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 150, 152, 149, 153, 156, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 169, 170, 171, 172, 173, 324, 189, 190, 191, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 211, 212, 213, 214, 226, 225, 231, 232, 233, 236, 235, 237, 247, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 248, 249, 251, 252, 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 262, 263, 264, 266, 267, 268, 269, 270, 274, 271, 272, 273, 275, 276, 278, 279, 280, 282, 281, 283, 285, 286, 290, 291, 292, 293, 299, 300, 301, 302, 303, 304, 305, 408, 306, 325, 326, 329, 333, 335, 336, 337, 338, 339, 340, 341, 342, 343, 344, 345, 346, 347, 348, 349, 350, 351, 352, 355, 354, 357, 358, 359, 360, 361, 362, 363, 364, 365, 366, 367, 368, 369, 370, 371, 372, 373, 374, 375, 376, 377, 378, 379, 380, 381, 382, 383, 384, 385, 386, 387, 388, 389, 392, 391, 393, 394, 395, 396, 398, 399, 400, 401, 402, 403, 404, 405, 406, 407, 409, 410, 417, 435, 418, 443, 420, 434, 442, 433, 441, 440, 432, 439, 438, 437, 436, 444, 445, 446, 447, 448, 449, 450, 451, 452,
antalya transfer
Neco ankara escort ankara escort ankara escort NECO sikiş izle seks hikayeleri bursa escort antalya escort çanakkale escort kayseri escort kusadasi escort malatya escort bayan samsun escort bayan bodrum escort gaziantep escort gaziantep escort konya escort beylikdüzü escort beylikdüzü escort diyarbakır escort istanbul escort adana escort cinsel sohbet gabile sohbet izmit escort
bizim mekan sohbet sohbet mobil film izle film haberleri forum siteleri

SEO by vBSEO 3.6.1